Erasmus+ Projemizin Faaliyetleri Devam Ediyor

Yazdır
PDF

alt

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Ajansımızın faydalanıcısı olduğu TR33 Bölgesi illeri üniversiteleri ve TSO’larının ortaklığında yürütülen “Gençler Kariyer Yolunda, Karar Alıcılar Hep Yanında” isimli projemizin ikinci ana faaliyetini gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Proje kapsamında Kütahya TSO, Afyonkarahisar TSO ile Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği bünyesinde kurulan Biyogaz Elektrik Enerjisi Üretimi Tesisi, Katı Atık Ön İşlem ve Kompost Tesisi ile Tıbbî Atık Sterilizasyon Tesisi’ne ziyaretler düzenledik.

24 Mayıs 2016 Salı günü Dumlupınar Üniversitesi akademisyenleri, Zafer Kalkınma Ajansı uzmanları ve projenin hedef grubunda yer alan Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri olarak Kütahya TSO tarafından düzenlenen kahvaltıya katılım sağlandı. KUTSO Meclis Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi GÜRAL ve KUTSO Yönetim Kurulu Üyelerinin katılım gösterdiği kahvaltılı toplantıda, karar alıcılar öğrencilere kariyerlerini nasıl geliştirebileceklerine yönelik olarak tavsiyelerde bulundu. Toplantıda yapılan konuşmalarda Erasmus+ Programına katılım göstermenin avatajları hakkında görüşler dile getirilerek yabancı ülkelerde eğitim ve iş hayatına ilişkin tavsiyeler öğrencilerle paylaşıldı. Ulusal düzeyde sağlanan destek programları hakkında öğrenci grubumuz bilgilendirildi.

Projenin diğer ana faaliyeti çerçevesinde, 7 Haziran 2016 Salı günü öğleden önce Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri ile birlikte; Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği tarafından aktif olarak faaliyetlerini sürdüren katı atıkların işlendiği, depolandığı, bertaraf edildiği ve kompost edildiği tesisleri ziyaret ettik. Afyonkarahisar’daki yaklaşık 7.000 hanenin elektrik sarfiyatını ürettiği elektrikten karşılayan Biyogaz Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi’ni, ardından 2009 senesinden beri faaliyette olan Afyonkarahisar il nüfusunun %80’inin katı atık sorununa çözüm olan ve vahşi çöp depolamadan kaynaklanan çevre kirliliğine son veren Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’ni gezdik. Son olarak ise Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Sürdürülebilir Bir Çevre İçin Geleceğimizi Planlıyoruz” isimli proje kapsamında 2015 yılında yapımı tamamlanarak faaliyete geçmiş olan ve Türkiye’deki tüm illere örnek bir tesis olma özelliğine sahip Katı Atık Ön İşlem ve Kompost Tesisi’nde incelemelerde bulunduk. Karışık hâlde gelen evsel atıklar, ön işleme tabi tutularak değerlendirilebilir atıklar ayrıştırılmakta ve organik atıklardan kompost üretilmektedir. Böylelikle düzenli depolama lotunun ömrü uzamakta ve biyogaz üretim veriminde artış elde edilmektedir.

Öğleden sonra ise Afyonkarahisar TSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü SERTESER’e hedef grubunda yer alan öğrencilerimizle birlikte ziyarette bulunduk. Kendi kariyer haritasını ve tecrübelerini bizlerle paylaşan Başkan, her bireyin kendi işini yapması, sosyal hayatı ve iş hayatı arasında denge kurması ve yabancı dil bilmesi gerektiğini; girişimci olmanın önemini ve bu sayede ülkemizde daha fazla istihdam sağlanacağını vurguladı. Aynı zamanda Afyon Eğitim Vakfının Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Başkan, önümüzdeki sene içinde burs verilen öğrenci sayısını 500’e çıkararak ildeki gençlerimize daha fazla destek vereceğini belirtti.

Resim Galerisi

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt