Çini ve Seramik Sektöründe Nitelikli İş Gücü Konferansı Kütahya’da Düzenlendi

Yazdır
PDF

altAvrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Zafer Kalkınma Ajansının faydalanıcısı olduğu "TR33 Bölgesi'ndeki İşveren ve İşçilerin Uyum Yeteneğinin Arttırılması" Projesi (Zafer-İN) kapsamında Çini ve Seramik Sektöründe Nitelikli İş Gücü Konferansı, 11 Mayıs 2017 tarihinde yaklaşık 280 kişinin katılımıyla Dumlupınar Üniversitesinde gerçekleşti.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, yaptığı açılış konuşmasında proje kapsamında sektörlerin ihtiyaç ve taleplerinin ele alındığı çalışmalar yaptıklarını, tüm Bölge’de bugün ve gelecekte öne geçen ve öne geçmesi muhtemel olan alanlarda eğitim faaliyetleri düzenlediklerini dile getirdi. Ayrıca Zafer Kalkınma Ajansı tarafından, çini sektöründe katma değerin artırılmasına ve markalaşmanın sağlanmasına yönelik olarak geliştirilen güdümlü projenin Kalkınma Bakanlığının onayına sunulduğunu ve UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Kütahya çinisi alanında müracaat çalışmalarının hızla devam ettiğini vurguladı. Dumlupınar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Erarslan, yaptığı açılış konuşmasında üniversite sanayi iş birliği kapsamında yapılacak her projeye üniversite olarak destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, yaptığı açılış konuşmasında seramik ve çini sektörlerinin ülkemizdeki mevcut durumu hakkında yaptığı bilgilendirmenin ardından, Türk seramik ve çini sektörünün geleceğinin konuşulacağı ve sorunlara çözüm aranacağı konferansın önemini vurguladı. Açılış konuşmalarının ardından sabah oturumuna geçildi.

Seramik ve Çini Sektörleri / Global ve Yerel Bakış başlıklı sabah oturumunun moderatörlüğünü Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı yaptı. Moderatör tarafından konuşmacıların tanıtımının ardından bu oturuma ilk konuşmacı olarak katılan Lübnan Trablus Belediyesi Meclis Üyesi, Tarihî Eserler ve Kültür Mirası Koruma Komitesi Başkanı Prof. Dr. Khaled Tadmori; sanat, teknoloji ve tasarımın yakınsaması ile endüstri ve piyasa üzerindekilere etkilerine değinen sunumunu gerçekleştirdi. İkinci konuşmacı olan Seramik Araştırma Merkezi YK Başkanı ve AR-GE Koordinatörü Prof. Dr. Alpagut Kara, seramik sektöründe nitelikli istihdama, kariyer planlamasına ve seramik sektöründe endüstri 4.0 uygulamasının yerine ilişkin bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi. Üçüncü konuşmacı olan Kütahya Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, çini ve seramik sektörlerinin yerel yönetimlere katkısını ve Kütahya Belediyesinin Zafer Kalkınma Ajansı ile ortak olarak gerçekleştirdiği çalışmaları dile getirdi. Öğleden önceki panelin son konuşmacısı olan Kütahya Porselen San. A.Ş. ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, dünya pazarında Türk çini ve seramik sektörüne ilişkin bilgilendirme sunumunun ardından gençlerimize kendilerini geliştirmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

Seramik ve Çini Sektörleri / Pazar ve Kaynaklar isimli öğleden sonraki panelin moderatörlüğünü Dumlupınar Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali İssi yaptı. İlk konuşmacı olan DPU Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Işık, üniversite-endüstri iş birliğine ilişkin en iyi uygulamalar ve fırsatlar hakkında sunumunu gerçekleştirdi. İkinci konuşmacı olan Altın Çini Seramik Sanat Danışmanı Mehmet Koçer, endüstriyel tasarımlarda çininin kullanımına ilişkin gençlerimizi bilgilendirdi. Üçüncü konuşmacı olarak katılan Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, Kütahya’daki çini sektörünün rekabet edilebilirliği hakkında sunumunu gerçekleştirdi. Öğleden sonraki panelin son konuşmacısı olan Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Seramik Sanatçısı Kim Yong Moon, seramik sanatında kültürlerin iş birliğine ve Macsabal Sempozyumu’na ilişkin tecrübelerini katılımcılarımızla paylaştı.

Konferanstaki İngilizce ve Korece sunumlar esnasında eş zamanlı olarak katılımcılarımıza Türkçe çeviri gerçekleştirildi. Zafer-İN Operasyonu kapsamında düzenlenecek olan dördüncü ve son konferans, 23 Mayıs 2017 tarihinde Uşak Üniversitesinde tekstil ve deri sektöründe nitelikli iş gücü üzerine gerçekleştirilecek.

 Resim Galerisi
alt
alt
alt
alt
alt
alt