Zafer-İN Operasyonu Eğitimlerinden Bugüne Kadar 7.153 Kişi Yararlandı

Yazdır
PDF

altZafer-İN Operasyonu kapsamında, Ağustos 2017 sonuna kadar sürecek olan KOBİ çalışanlarına, işverenlerine ve kamu kurumu çalışanlarına yönelik eğitimler hızla devam ediyor.   

Bugüne dek Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak’ta düzenlenen Zafer-İN Operasyonu Eğitimlerinden toplamda 4.787 mavi yaka, 1.711 beyaz yaka, 655 kamu personeli olmak üzere toplam 7.153 kişi yararlandı.

Yalın Üretim Programı, işletmelerde işbaşında eğitim yöntemiyle uygulanıyor; uygulamalar süresince KOBİ’lere danışmanlık hizmeti veriliyor. İşletmelerin üretim kapasitelerini ve kalitesini arttırmayı hedefleyen Yalın Üretim Programı 30 KOBİ’ye uygulanıyor. Afyonkarahisar’da 239’u beyaz yaka, 662’si mavi yaka olmak üzere toplam 901 kişi; Kütahya’da 233’ü beyaz yaka, 676’sı mavi yaka olmak üzere toplam 909 kişi; Manisa’da 247’si beyaz yaka, 1.113’ü mavi yaka olmak üzere toplam 1.360 kişi; Uşak’ta 219’i beyaz yaka, 756’si mavi yaka olmak üzere toplam 975kişi Yalın Üretim Programı’ndan yararlandı. Yalın Üretim Eğitimlerinden yararlanan 4.145 kişinin, % 28.2’si kadın, % 71.8’i erkek çalışanlardan oluşuyor.

KOBİ’lerde çalışan beyaz ve mavi yakalıların liderlik becerilerinin geliştirilmesi, motivasyonlarının arttırılması, çalışanlar için katılımcı ve etkileşimli bir üretim ortamı yaratılmasını hedefleyen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı, TR33 Bölgesi’ndeki 22 KOBİ’de uygulanıyor. İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı’ndan bugüne dek 1.944 KOBİ işveren ve çalışanı yararlandı.

Ayrıca Yalın Üretim ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme konularında yapılan bir günlük giriş eğitiminden mavi yaka ve beyaz yaka olmak üzere 380 kişi faydalandı.  

TR33 Bölgesi’nde yer alan KOBİ’lerde çalışan mavi yakalılara yönelik sektör analizleri sonucuna göre belirlenen 9 sektörde 20 alanda geliştirilen Mesleki Beceri Geliştirme Programı, başvuru sonuçlarına göre 7 sektörde 15 alanda düzenleniyor. Bu kapsamda Afyonkarahisar İkbal Otel ve Korel Otel ile Kütahya Simav Eynal Kaplıcaları’nda düzenlenen Kat Hizmetleri Sorumlusu, Oda Temizleme Görevlisi, Ön Büro Görevlisi ve Servis Görevlisi eğitimleri tamamlandı ve bu eğitimlerden bugüne kadar 152 kişi yararlandı.

Afyonkarahisar’da düzenlenen ve tamamlanan 2 günlük HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Eğitimi) eğitiminden toplam 20 kişi yararlandı.

Bugüne dek Çelik Kaynakçılığı eğitiminden 27 kişi, Forklift Operatörlüğü eğitiminden 128 kişi, Plastik Enjeksiyon Makine Operatörlüğü eğitiminden 57 kişi, CNC Programcılığı eğitiminden 25 kişi ve Çelik Kaynak Operatörlüğü eğitiminden 27 kişi yararlandı.

Program kapsamında Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) “Mesleki Yeterlilik Sertifikası Sınavı”na yönelik olarak bir ya da iki gün süreyle önümüzdeki dönemde düzenlenecek eğitimler şöyle:

Sektör Kodu - C13 Boyama Operatörlüğü, İplik Eğirme Operatörlüğü, İplik Bitim Operatörlüğü

Sektör Kodu - C25 Hidrolik Pnömatikçiliği, Makine Montajcılığı

TR33 Bölgesi’ndeki kamu çalışanlarının kapasitelerini geliştirmek amacıyla düzenlenen Kamu Personeli Kapasite Geliştirme Eğitimleri kapsamında “Yönetim Becerileri, Kişisel Becerilerin Geliştirilmesi, Kamu Yönetimindeki Yeni Gelişmeler Eğitimi ve Kamu ve Avrupa Birliği Fonlarında Yararlanma Eğitimleri” verilmekte olup bugüne dek bu eğitimlerden toplam 655 kamu personeli yararlandı. 

alt
alt
alt
alt
alt