UNESCO Mozambik Temsilcisi Prof. Filimone Manuel Meigos Kütahya’ya Geldi

Yazdır
PDF

altUNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı çerçevesinde geliştirilen uluslararası girişimlere bir yenisi daha eklendi.

UNESCO Temsilcisi ve Mozambik Sanat ve Kültür Yüksek Enstitüsü Rektörü Prof. Filimone Manuel Meigos ve asistanı Flavialidia Gumende, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulu, Kütahya Belediyesi, Ajansımız ve Dumlupınar Üniversitesi Çini, Seramik Araştırma Merkezi iş birliğiyle düzenlenen ‘Uluslararası Dumlupınar Çini Şenliği’ne katılmak üzere Kütahya’ya geldi.

Ajansımıza gerçekleştirdikleri ziyaretten sonra Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş ve Ajans temsilcilerimizle Kütahya Kalesi’ndeki Döner Gazino’da düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen Mozambikli ziyaretçilerimiz Kütahya’da bulunmaktan dolayı memnun olduklarını dile getirdiler.

Mozambik Sanat ve Kültür Yüksek Enstitüsü Rektörü Prof. Filimone Manuel Meigos ve asistanı Flavialidia Gumende’ye teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir kendilerini Kütahya’da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

“Kütahya, Türkiye’nin Simgesi Oldu”

Türkiye’deki ilk ziyaretlerini Kütahya’ya gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Filimone Manuel Meigos, sağlanan iş birliği için gerekli tüm çalışmaları yapacaklarını söyledi. Filimone Manuel Meigos, “Türkiye’de ilk defa Kütahya’ya geldik. Dolayısıyla Kütahya bizim için Türkiye anlamına geliyor. Türkiye’de ilk ziyaret ettiğimiz yer Kütahya olduğu için bunun duygusal bir anlamı da oldu bizim için. Kütahya bugünden sonra bizim için Türkiye’nin simgesi oldu. Bu iş birliğini devam ettirmek için ben de elimizden geleni yapacağım. Bu iki alanda olacak. Kültür ve sanat alanındaki gerekli çalışmaları yapacağız, onun haricinde ben de rektör olduğum için Dumlupınar Üniversitesi ile ilişkileri geliştirmek için çalışmalara başlayacağız” dedi.

Uzun soluklu iş birliği üzerinde mutabakat sağlanan kahvaltıda ilk aşamada Mozambik’in kültür ve sanat şehri olan Malota ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında çalışmalara başlanması kararlaştırıldı.

Öte yandan Vali Ahmet Hamdi Nayir’in talimatıyla, Zafer Kalkınma Ajansı insan kaynaklarının geliştirilmesi konusundaki tecrübelerini Mozambik ile paylaşacak. Böylelikle her iki ülkenin de gündeminde olan iyi ilişkilerin geliştirilmesine Kütahya da gerekli katkıyı sağlayacak.

Resim Galerisi

alt
alt
alt
alt
alt