Ön Yargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesi Tamamlandı

Yazdır
PDF

altÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi, Kütahya Belediyesi, Akhisar Belediyesi ve Ajansımız ile ortak yürütülen Ön Yargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesi tamamlandı.

16-23 yaş aralığında roman çocuk ve gençlerden oluşan yirmişer kişilik iki grup, kişisel gelişim ve mesleki eğitim dersleri gördü. Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliğini artırmak, işgücü piyasasına erişimlerini kolaylaştırmak ve işgücü piyasasına girişlerinin önünde yer alan engelleri kaldırılmak, Roman vatandaşlara çeşitli konularda yardım ve danışmanlık sunulmak, Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde araştırmalar gerçekleştirmek, ayrımcılıkla mücadele alanında farkındalığın ve sivil diyalogu güçlendirmek için eğitimler vermek, Roman mahallelerindeki okullarda çocuklarla ders dışı aktiviteler gerçekleştirmek, sağlık sisteminden daha kolay yararlanılmasına yönelik sağlık okuryazarlığı eğitimleri yapmak, mesleki kurslara erişimi sağlamak ve ücretsiz taşıma hizmeti sunmak gibi faaliyetler gerçekleştirmek, Romanların mesleki niteliklerinin geliştirilmesi ve istihdam edilebilirliklerinin arttırılmasının hedeflendiği Ön Yargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesi başarılı bir şekilde sona erdi.

Proje kapanış toplantısında proje ile ilgili tanıtım filmi izletildi, sertifika töreni yapıldı, roman gençlerin hazırlamış olduğu müzik ve dans gösterileri sergilendi.

Ön Yargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesinin önemine değinen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu yaptığı konuşmada, “Bu projede sürekli bizim yanımızda olan Zafer Kalkınma Ajansına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Akhisar Belediyesine teşekkür ediyorum. Biz bu projenin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. 40 gencimizi eğittik, belli bir noktaya getirdik. Bu 40 gencimiz çevrelerine örnek olabilecek evlatlarımız olacak ve arkası da çorap söküğü gibi gelecek diye düşünüyorum. Tanıtım filminde gençlerimizin kendi konuşmalarını dinlediğimiz zaman kendilerini ne kadar geliştirdiklerini görebiliyoruz, hangi noktadan nereye gelebildiklerini görüyoruz, bu da Ön Yargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Daha sonra başarılı olan Roman gençlere Sertifikaları Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Belediye Meclis Üyesi Nuri Çetin, Osmangazi Mahalle Muhtarı Şerif Kartal tarafından takdim edildi.

 

Resim Galerisi

alt
alt
alt
alt
alt