Kars İline Ait Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması

Yazdır
PDF

Türkiye’nin Kafkaslara ve Orta Asya’ya açılan kapısı konumundaki Doğu Anadolu Bölgesinde ve ülkemizin en doğusunda yer alan Kars, tarihi ticaret yollarının kavşak noktası üzerinde yer alması dolayısıyla tarihin her döneminde önemini korumuştur. Yerleşimin M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzandığı bölgede, Hurri, Urartu, Kimmer, İskit, Pers, Araks, Tigran, Sasani, Safavi, Emevi, Abbasi, Bagratlı, Bizans, Selçuklu, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Moğol, Gürcü, Osmanlı, Rus ve Türk izlerini görmek mümkündür. Bu kadim uygarlıkların bıraktığı tarihi eserler, kentin kültürel mozaiğini yansıtan en önemli ayrıntılar arasında yer almaktadır.

Doğu Anadolu’nun en geniş ovasının yer aldığı Kars 1.750 metre yükseklikte plato üzerinde kurulmuştur. En önemli yükseltileri Allahuekber, Kısır, Akbaba, Aşağıdağ ve Aladağ olarak sıralayabiliriz. Doğu Anadolu’nun en geniş ovasının yer aldığı Kars, irili ufaklı birçok göle de ev sahipliği yapar. En büyüğü Çıldır olan bu mavi göller Aygır, Karzak, Çenklice, Erhan, Turna, Çenekci, Kuyucuk, Çalı, Deniz ve Lavaşin’dir. Aras, Arpaçay, Kura ve Kars çayı, il sınırları içerisindeki kayda değer akarsuların başında gelir. Ormanların çok yer tutmadığı şehrin doğal bitki örtüsü bozkırdır. Orman dokusunun büyük bir bölümü Sarıkamış ilçesine yayılan sarıçam (Pinus sylvestris) ağaçlarından oluşur.

Geçimini büyük ölçüde tarım ve hayvancılık ile sağlayan Kars ili sahip olduğu yaklaşık 450 bin büyükbaş hayvan ile Türkiye’nin canlı hayvan ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Geleneksel olarak üretilen kaşar peyniri ve gravyer ile özellikle kış aylarında servis edilen kaz eti Kars’ın en önemli gastronomik değerleri arasındadır.

Kars ili ülkemizin başlıca kış turizm merkezlerinden biri olup kültür turizmi açısından da tarihin çok eski dönemlerine uzanan antik kalıntıları ve ören yerleriyle bir cazibe merkezidir. Sarıçam ormanları ve sadece Alp Dağları’nda bulunabilen kristal kara sahip Sarıkamış Kayak Merkezi, tarihi İpek Yolu  üzerinde bulunan ve yüzyıllarca medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Ani Antik Kenti, 211 farklı kuş çeşidi ile dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan Kuyucuk Kuş Cenneti, Anadolu’ya gelen ilk evliya alperenlerden Ebul Hasan Harakani Türbesi ve Camisi, Kars Kalesi, Baltık Mimarisiyle Kars şehri ve sınırlarının bir kısmı Kars’ta bulunan Çıldır Gölü ilk akla gelen turizm değerleridir. Son birkaç yılda turist sayısında bir azalma olsa da Kars tanınırlığı ve bilinirliği yüksek bir kent olarak ön plana çıkmaktadır.

Faaliyete başladığı 2010 yılından beri Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars illerinin sosyal ve ekonomik kalkınmasını sağlamak için plan ve projeler üreten, uyguladığı mali desteklerle Bölge’deki paydaşların fiziksel ve teknik kapasitelerini artırmaya çalışan Serhat Kalkınma Ajansı yeni bir bakış açısıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek Bölgeye özgü hediyelik eşyaların oluşturulması için bir çalışma başlatmıştır.

YARIŞMANIN[1] AMACI:

Yarışmanın amacı dörtlü bir tasnif ile ifade edilebilir. Bu tasnife istinaden yarışmanın amacı;

·         Kars yöresine ait hediyelik eşya sektöründe yenilikçi fikirleri desteklemek ve bu fikirler ışığında tasarım örnekleri oluşturmak,

·         Kars ilinde eksikliği hissedilen hediyelik eşya ürün yelpazesini geliştirmek ve Kars ziyaretçilerinin edinebileceği hediyelik eşya çeşidini çoğaltarak ziyaretçilerimizin Kars’a ilgisini arttırmak,

·         Kars şehrinin ekonomisine  katma değer kazandıracak olan hediyelik eşyaları çoğaltarak ve üreterek hediyelik eşya sektörünü geliştirecek yeni fikirler oluşturmak,

·         Kars şehrinin imajını temsil etmesi noktasında tasarım örnekleri oluşturarak turist ve ziyaretçileri Kars iline ait yeni tasarımlarla buluşturmak, şeklindedir.

YARIŞMA TAKVİMİ:

·         Yarışmanın Duyurulması:                                                                         12.08.2016

·         Son Başvuru ve Eser Teslim Tarihi[2]:                                                       07.10.2016

·         Jüri Nihai Değerlendirmesi:                                                                     14.10.2016

·         Kazanan Proje ve Üç Boyutlu Çalışmaların Duyurulması[3]:                  19.10.2016 

·         Ödül Töreni[4]:                                                                                              27.10.2016

YARIŞMA JÜRİSİ:

·         Doç.Dr.Hüsnü Kapu                          Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri

·         Hakan Doğanay                                 Kars İl Kültür ve Turizm Müdürü

·         Prof. Dr. Mustafa Bulat                      Atatürk Üniversitesi / Heykel Bölüm Başkanı

·         Prof. Dr. Mustafa Küçüköner           Atatürk Üniversitesi / Resim Bölümü

·         Doç. Dr. İlham Enveroğlu                 Selçuk Üniversitesi / Endüstriyel Tasarım Bölümü

·         Yrd.Doç.Dr. Fazıl Ercan                     İnönü Üniversitesi / Seramik Bölümü

·         Öğr. Elm. Uğur Özen                          Kafkas Üniversitesi / Resim Bölümü

YARIŞMA KATEGORİLERİ:

1.      Proje tasarımları

(A3 ebatlarında, içerisinde ürünün üç boyutlu tasarımı, paketleme ve depolama, ayrıca kısa hikayesinin yer aldığı bilgisayar destekli projeler olacaktır.)

2.      Üç Boyutlu Hediyelik Eşya Tasarımları

(Üç boyutlu tasarımların üretilmesinde polyester harici her türlü malzeme kullanımı serbest olup, bu tasarımların yüksekliği 25 cm geçmeyecektir.

3.      Hediyelik Olabilecek Diğer Özgün Tasarımlar Kategorisi

(İlk iki kategoride belirtilen standartların dışında polyester harici her türlü malzeme ile üretilen eserleri kapsamaktadır.)

Detaylı bilgi için tıklayınız