Yeni Film Fonu 2017 1. Çağrı (Son Başvuru: 12 Nisan 2017)

Yazdır
PDF

Başvurulacak Yer: Yeni Film Fonu Platformu

Son Başvuru Tarihi: 12 Nisan 2017

Hibe Miktarı:

Uzun ve orta metraj belgesel filmlere

 • Proje geliştirmede 5.000 TL’ye kadar,
 • Prodüksiyonda 15.000 - 30.000 TL arasında,
 • Post-prodüksiyonda 10.000 - 30.000 TL arasında,
 • Atlas özel post-prodüksiyon desteği verilir. (Bu destek bir stüdyo desteğidir.)

Kısa metraj belgesel filmlere

 • Prodüksiyonda 10.000 - 15.000 TL arasında,
 • Post-prodüksiyonda 5.000 - 15.000 TL arasında,
 • Atlas özel post-prodüksiyon desteği verilir. (Bu destek bir stüdyo desteğidir.)

Uygun Başvuru Sahipleri:

 1. Film fonu Türkiyeli yönetmen ve yapımcıların başvurularına açıktır.
 2. Film fonuna başvurular Türkçe olarak alınır. Filmler istenilen dilde ve coğrafyada çekilebilir ancak prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamasına başvuran filmlerin Türkçe altyazı zorunluluğu vardır.
 3. Her başvuru döneminde aynı yönetmen sadece bir, aynı yapımcı ise birden çok başvuru yapabilir. Fon bir yapımcıya ve/veya yönetmene sadece bir destek verecektir.
 4. Fon'a aynı projeyle aynı aşama için en fazla 2 kez başvurulabilir. İki başvuru sonrasında, projenin ancak ilerleyen aşamaları için yeni başvuru yapılabilir. Örneğin; prodüksiyon aşamasına başvurup reddilen bir proje sahibi, dosyasında gelişme olduğunu düşünüyorsa, bir kez daha prodüksiyon aşamasına başvurabilir. 2 kez prodüksiyon başvurusu yapan bir proje sahibi sonrasında sadece post-prodüksiyon aşamasına başvuru yapılabilir.

Herhangi bir ticari kâr elde etmeye yönelik reklam ve tanıtım filmleri, siyasi parti propagandası yapmaya yönelik filmler ve kurmaca filmler Yeni Film Fonu tarafından desteklenmemektedir.

Başvuru sahiplerinin başvurusu yapılan eserin telif hakkına sahip olmaları ya da telif sahibinden izin almış olmaları gerekmektedir.

Başvurulan eserin destekler açıklanmadan önce gösterilmemiş ve tamamının kamuya açık şekilde internete yüklenmemiş olması gerekmektedir.

Program İçeriği:

Yeni Film Fonu, farkındalık yaratacak filmlerin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması amacının yanı sıra, Türkiyeli yönetmenler tarafından evrensel standartlarda film üretilmesinin de teşvik edilmesini hedeflemektedir.

Yeni Film Fonu, senede iki kez açtığı çağrıyla, biçim ve içerikte yenilikçi filmleri ve farklı üretim biçimlerini geliştirme, prodüksiyon ya da post-prodüksiyon aşamalarında değerlendirip desteklemeyi amaçlamaktadır.

Bilgi: http://www.yenifilmfonu.org/tr