Kütahya Çinisi ‘UNESCO’da

altMilletvekili Mustafa Şükrü Nazlı: Kütahya artık dünyada çininin tescilli başkentidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre ve İçişleri Komisyonu üyesi ve AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı, Kütahya’nın, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesini büyük sevinçle karşıladıklarını ifade etti

İHA muhabirine konuşan Nazlı, Kütahya’nın dünyada çinin tescilli başkenti olduğunu dile getirdi.

Milletvekili Nazlı, "Her şeyden önce nefeslerimizi tutarak bekledik bu günkü akşamı. Az önce Kütahya’nın el sanatları alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edildiği açıklandı. Bu hepimizi gururlandır, çok sevindik. Girişimlerimiz sonucu Kütahya’nın bu ağa katılması Kütahyamızı, dünyada çininin tescilli şehri haline getirmiştir. Buraya 2 yıl süren hazırlıklar sonucu gelindi. Yapılan çalışma ve çabalarımız karşılıksız kalmadı. Türkiye’den UNESCO’ya sadece gastronomi alanında Gaziantep girmişti. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ikinci olarak Kütahya girmeyi başarmıştır. Bunun için de ayrıca sevinçliyiz. Artık bütün dünyada çininin başkenti tescilli olarak Kütahya’dır. Bu konuda bizlere destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na, milletvekillerimize, belediye başkanımıza ve özellikle Zafer Kalkınma Ajansı’na çok çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Kütahya’nın, 2 yıl süren çalışmalar sonucu ’UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmeyi başardığını açıkladı.

Kütahya’da 400’ün üzerinde sanat ve zanaat atölyesinde 4 binden fazla sanatçı ve zanaatkarın çalıştığını ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, "Çok uzun zorlu bir süreç atlattık, ama çok şükür istediğimizi aldık. Artık Kütahya çiniyi dünyaya tanıtacak ve satacak. Artık dünya da çini dendiğinde herkes Kütahya’dan bahsedecek ve görmek için buraya gelecekler. Ben bu süreçte emeği geçen Kütahya valimize, milletvekillerimize ve Zafer Kalkınma Ajansı personellerine çok teşekkür ederim. Bilindiği gibi, Türkiye de sadece Gastronomi dalında Gaziantep Şehrinin bulunduğu UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Kütahya ilk başvurusunda çini dalında girmeyi başardı" ifadelerini kullandı.