Tekstil ve Deri Sektöründe Nitelikli İş Gücü Konferansı Uşak’ta Düzenlendi

Yazdır
PDF

altAvrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Zafer Kalkınma Ajansının faydalanıcısı olduğu "TR33 Bölgesi'ndeki İşveren ve İşçilerin Uyum Yeteneğinin Arttırılması" Projesi (Zafer-İN) kapsamında düzenlenen Tekstil ve Deri Sektöründe Nitelikli İş Gücü Konferansı, 23 Mayıs 2017 tarihinde 280 kişinin katılmıyla Uşak Üniversitesinde gerçekleşti.

 

Zafer Kalkınma Ajansı Program Yönetimi Birimi Başkanı Erce Şengül yaptığı açılış konuşmasında Zafer Kalkınma Ajansı ile Zafer-İN Operasyonu’nun faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme yaptı. YÖK Başkanlığı ve Kalkınma Bakanlığı iş birliği içerisinde yürütülen Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaştırılması Projesi kapsamında Uşak Üniversitesinin tekstil, deri ve seramik sektörlerinde pilot üniversite olarak belirlendiğine dikkat çeken Şengül, yakın gelecekte Uşak Üniversitesinin bu sektörlerde Türkiye’nin lider üniversitesi olacağını söyledi. Son olarak üniversite öğrencilerine girişimcilik ve proje yazma konularında kendilerini geliştirmelerini tavsiye eden Şengül, konferansın Uşak ili ve TR33 Bölgesi için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Uşak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Sayın Dalkıran yaptığı açılış konuşmasında nitelikli iş gücü oluşturmak için nitelikli bireyler yetiştirilmesi gerektiğini ve bu kapsamda Uşak Üniversitesinin ildeki en önemli aktör olduğunu vurguladı. 

Tekstil, deri ve seramik sektörlerinde pilot üniversite seçilmeleri dolayısıyla da özellikle bu sektörlere yönelik nitelikli iş gücü yetiştirilmesi açısından yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Dalkıran, Zafer Kalkınma Ajansıyla birlikte birçok ortak çalışmalarının olduğunu ve bundan sonra da birlikte çalışacaklarını kaydetti. 

Uşak Vali Yardımcısı Mehmet Hulusi Kaya ise yaptığı açılış konuşmasında yakın geleceğimizin teminatı olarak andığı Uşak Üniversitesi öğrencilerine niteliklerini geliştirmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu. Zafer-İN Projesi’nin Uşak ili açısından önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Kaya, bu tarz projelerin Uşak’ta artmasını temenni etti. 

Konferans, sabah ve öğleden sonra iki oturum olarak gerçekleşti.

Tekstil ve Deri Sektörünün Geleceği başlıklı sabah oturumunun moderatörlüğünü Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahu Demiröz Gün yaptı. Uluslararası uzman, tasarımcı Hani Hanna Tekstil ve Deri Endüstrisinde İnovasyon ve Teknolojik Gelişmeler, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Toygar Narbay Hazır Giyim Sektöründe Tasarım ve Markalaşma, tasarımcı Hatice Gökçe Deri Sektöründe Marka ve Kimlik Yaratma, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Zandar Deri Sektörünün Gelecek Vizyonu başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. 

Tekstil ve Deri Sektöründe İnovasyon ve İş Gücü başlıklı öğleden sonraki oturumun moderatörlüğünü Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Akalın yürüttü. Bölgesel Rekabetçilik ve Kümelenme Uzmanı Yeliz Çuvalcı Özbek Tekstil ve Deri Sektöründe Nitelikli İş Gücünün Geliştirilmesi, Enschede Üniversitesi Tekstil Derneği Üyesi, Kıdemli Uzman Bernard Coes Tekstil Endüstrisinin Gelişmesinde İş Gücü Yetkinliği ve Çeşitliliği, Uşak Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Doç. Dr. Abdullah Dikici  Üniversite – Endüstriyel Bağlantılar ve Uşak Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Beyhan Pamuk Tekstil Sektöründe Kadın İstihdamı konulu sunumları ile katılımcılarımızı bilgilendirdi. 

Uşak Üniversitesinde düzenlenen dördüncü ve son konferans ile Zafer Kalkınma Ajansının faydalanıcısı olduğu, TR33 Bölgesi’ndeki İşveren ve İşçilerin Uyum Yeteneği Operasyonu çerçevesinde gerçekleştirilecek olan tüm üniversite konferansları tamamlandı ve üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerin, sanayicilerin, sanatçıların ve sivil toplumun oluşturduğu toplamda 1.150 kişiye ulaşıldı.

Resim Galerisi

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt

Tekstil ve Deri Sektöründe Nitelikli İş Gücü Konferansı, 23 Mayıs 2017 tarihinde 280 kişinin katılımıyla Uşak Üniversitesinde gerçekleşti.