Kütahya UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında

Yazdır
PDF

altKütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen yeni UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyeleri arasında yer alarak, Zanaat ve Halk Sanatları alanında Yaratıcı Şehir unvanını almaya hak kazandı.

Bu sayede Kütahya, UNESCO tarafından Yaratıcı Şehir olarak kabul edilen dünyadaki 180 şehirden biri oldu. Türkiye’deki yaratıcı şehir sayısı da, Gaziantep’in yanına dün itibariyle Kütahya, İstanbul ve Hatay’ın da eklenmesiyle 4’e yükseldi. Böylece Türkiye, Kütahya’nın da önemli katkısıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağındaki en başarılı ülkelerden biri haline geldi.

Kütahya söz konusu ağa Zanaat ve Halk Sanatları (Crafts and Folk Art) dalında kabul edilen Türkiye’den ilk şehir olma başarını gösterdi ve dünyada bu alanda ağa kabul edilen 37 şehirden biri oldu. Başka bir ifadeyle, Kütahya dünyadaki 37 Zanaat ve Halk Sanatı şehrinden biri olarak tescil edildi.

Kütahya böylelikle, zanaat ve halk sanatlarıyla büyüyen ve gelişen, sanat ve zanaatı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın temel etkeni olarak benimseyen dünyadaki sayılı şehirlerden biri olarak kabul edildi.

Kütahya Belediyesi ve Ajansımız koordinasyonunda 2016 yılının başından beri yürütülen çalışmalar sonucunda ilk başvurusunda Ağa kabul edilmeyi başaran Kütahya, bu alanda büyük bir başarıya imza attı. Bu başarı ildeki tüm kesimlerin gösterdiği büyük özveri sonucunda gerçekleşti.

Kütahya Belediye Başkanı Sayın Kamil Saraçoğlu, başvuruyu yapan Kütahya Belediyesi adına sürece ilk günden itibaren büyük önem vermiş; Kütahya Valisi Sayın Ahmet Hamdi Nayir ve Kütahya Milletvekilleri başta olmak üzere, ilimiz yöneticileri tam bir birlik ve beraberlik ruhuyla hareket ederek her aşamada tam destek olmuşlardır. Başvuruda Kütahya Belediyesi’nin ortağı olan ve başvuru sürecinin koordinasyonunu üstlenen Ajansımız üyelik sürecinde Yürütme Organı ve Resmi UNESCO Temas Noktası görevlerini yerine getirecektir.